XIII Ogólnopolskie „Dni Owada” pt. „Na ratunek pszczołom”10.06.2013 10:20

W dniach 24-26 maja 2013 roku na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyły się XIII Ogólnopolskie „Dni Owada” pt. „Na ratunek pszczołom”. Już po raz czwarty zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymali studenci Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentowani przez członków SKN Rolników „Włościanin”.

„Dni Owada” zgromadziły licznych wystawców, którzy prezentowali bogate zbiory krajowych i egzotycznych owadów, pajęczaków, roślin owadożernych, węży i ślimaków. Kilka tysięcy zwiedzających mogło wysłuchać interesujących wykładów, wziąć udział w konkursach oraz obejrzeć wystawy rzeźb, grafik i fotografii o tematyce entomologicznej. Już tradycyjnie największą atrakcją okazały się pokazy i degustacje smakołyków „Owadziej Kuchni”, czyli owady z patelni.

Studenci SKN „Włościanin” przygotowali stoisko, na którym prezentowali żywe okazy: zielarki baldaszkowej Phytoecia affinis, dłużynki leszczynowej Oberea linearis, zgrzytnicy zielonkawowłosej  Agapanthia villosoviridescens i turkucia podjadka Gryllotalpa gryllotalpa. Największe zainteresowanie wśród zwiedzających, zwłaszcza wśród dzieci, wzbudzał jednak rohatyniec nosorożec Oryctes nasicornis. Ważnym elementem ekspozycji była wystawa fotografii podkarpackich motyli dziennych autorstwa dr inż. Tomasza Olbrychta oraz projekty domków dla owadów przygotowane przez studentów kierunku Architektura Krajobrazu. W sesji referatowej, swój wykład pt. „Kulturotwórcza rola motyli nocnych (Heterocera) – czyli o tym co zawdzięczamy ćmom!” wygłosiła mgr Karolina Konieczna, która pod naukowym kierownictwem dr hab. Zbigniewa Czerniakowskiego prof. UR przygotowuje rozprawę doktorską.

Udział w „Dniach Owada” pozwolił wszystkim uczestnikom na poszerzenie swojej wiedzy entomologicznej. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz działalności SKN Rolników „Włościanin”.