Festiwal Nauki i Techniki20.12.2012 16:26

W dniach 21-22 października 2012 roku w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie odbył się Festiwal Nauki i Techniki. W ramach festiwalu zaprezentowało się wiele szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych, w tym również Wydział Biologiczno-Rolnicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na stoisku Wydziału, które cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, można było obejrzeć prezentacje multimedialne i pokazy przygotowane przez pracowników, studentów i doktorantów.

Uczestnicy Festiwalu mogli przyjrzeć się ekspozycji paleontologicznej poświęconej głównie eoceńskim bezkręgowcom zachowanym w postaci inkluzji w bursztynie bałtyckim. Pokazano również część zebranej na Podkarpaciu kolekcji skamieniałości oligoceńskich ryb kostnoszkieletowych zachowanych w łupkach menilitowych. Kolekcję skamieniałości uzupełniały sfosylizowane muszle paleozoicznych głowonogów, mezozoicznych trylobitów, karbońskich roślin oraz zdjęcia eoceńskich owadów z bursztynu bałtyckiego. Można było przeglądnąć literaturę na temat fauny i flory eoceńskich lasów bursztynowych, a także obejrzeć pod mikroskopem inkluzje owadów sprzed 40 milionów lat.

Na Festiwalu zaprezentowano także spreparowane okazy motyli dziennych (Rhopalocera) i wybrane gatunki motyli nocnych (Heterocera) występujące na Podkarpaciu. Okazy entomologiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci, które w kolekcji odnajdywały znane im gatunki. Szczególną uwagę zwiedzających wzbudzały motyle z rodziny zawisakowatych (Sphingidae) charakteryzujące się ciekawym ubarwienie i dużymi wymiarami ciała. Jednym z bardziej oryginalnych gatunków zaprezentowanych na ekspozycji była pawica gruszówka (Saturnia pyri) o rozpiętości skrzydeł około 13 cm, z barwnym rysunkiem pawich oczek na skrzydłach. W gablotach wyeksponowano także struktury tworzone przez motyle, takie jak egzuwia (wylinki) oraz oprzędy wybranych gatunków motyli nocnych. Zaprezentowano także najnowsze publikacje naukowe z zakresu lepidopterologii. Zainteresowanym osobom udzielano cennych informacji związanych z projektowaniiem ogrodów przyjaznych motylom.

Ponadto członkowie Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju prezentowali „dżdżownicowe skrzynki ekologiczne” jako metodę unieszkodliwiania odpadów kuchennych. Miało to na celu zwrócenie uwagi uczestników na problem segregacji i zagospodarowania odpadów, w szczególności odpadów organicznych. Studenci oraz doktoranci udzielali wskazówek dotyczących zakładania oraz sposobów prowadzenia wermikultury w warunkach gospodarstwa domowego. Można było też zapoznać się z najnowszą literaturą krajową i zagraniczną odnośnie wspomnianej tematyki.

Natomiast studenci z kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka zachęcali uczestników Festiwalu do degustacji ekologicznej żywności i tłumaczyli, dlaczego żywność o podwyższonych walorach smakowych i odżywczych ma korzystny wpływ na nasz organizm. Ponadto wykonywali analizy chemiczne wody oraz testy na obecność wybranych pierwiastków w otaczających nas produktach.