Konferencja gospodarowanie odpadami w obszarach wiejskich – wermikompostowanie24.06.2019 09:02

W dniu 4 czerwca 2019 r,  w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, odbyła się konferencja: GOSPODAROWANIE ODPADAMI W OBSZARACH WIEJSKICH – WERMIKOMPOSTOWANIE.

Słuchaczami konferencji byli  rolnicy, przedstawiciele doradców, działkowcy oraz uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach. Na tle problematyki wpływu odpadów na środowisko przyrodnicze i ludzi, zaprezentowano znaczenie odpadów biodegradowalnych oraz wyniki wieloletnich badań nad ich wermikompostowaniem.

Pani prof. dr hab. Joanna Kostecka z Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowała wykład nt. „Gospodarka odpadami w obszarach wiejskich – szanse i zagrożenia”. Przedstawiła także podstawy procesu wermikompostowania odpadów biodegradowalnych, które scharakteryzowała w swoim wykładzie pani dr Mariola Garczyńska. Problematykę prośrodowiskowego zagospodarowania odpadów biodegradowalnych poprzez wermikompostowanie na świecie przedstawił dr Kevin R. Butt z Uniwersytetu w Preston.

Po konferencji: dr Kevin R. Butt, dr Mariola Garczyńska, dr Agnieszka Podolak, dr Grzegorz Pączka, dr Anna Mazur-Pączka oraz mgr inż. Renata Szura przeprowadzili praktyczne warsztaty dotyczące wermikompostowania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Komitet Organizacyjny spotkania stanowili:

dr Mariola Garczyńska - Przewodnicząca,  prof. dr hab. Joanna Kostecka,  dr Agnieszka Podolak, mgr inż. Renata Szura, dr Grzegorz Pączka oraz dr Anna Mazur-Pączka -  z Katedry Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej UR

dyrektor PODR mgr inż. Robert Pieszczoch, mgr inż. Hubert Ćwik – PODR Boguchwała