MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM W RAMACH WSPÓŁPRACY FIRMY DR GREEN SP. Z O.O. Z WYDZIAŁEM BIOLOGICZNO-ROLNICZYM UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO31.01.2017 09:43

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM W RAMACH WSPÓŁPRACY FIRMY

W dniu 24 stycznia 2017 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się kolejne międzynarodowe seminarium w ramach współpracy firmy Dr Green Sp. z o.o. z Wydziałem Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. To już drugie spotkanie z cyklu seminariów dla właścicieli gospodarstw rolnych, który jest efektem wzajemnej współpracy w ramach projektu pt. „Opracowanie innowacyjnych nawozów na bazie alternatywnego źródła surowca” nr BIOSTRATEG1/270963//6/NCBR/2015, współfinansowanego ze środków publicznych będących w dyspozycji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu „ŚRODOWISKO NATURALNE, ROLNICTWO I LEŚNICTWO” – BIOSTRATEG.

W Seminarium wzięli udział: producent nawozów, pomysłodawca i lider projektu - przedsiębiorstwo Dr Green Sp. z o.o. oraz właściciele wielkoobszarowych gospodarstw rolnych z Polski i Ukrainy zainteresowani wdrażaniem nowych produktów nawozowych. W ramach realizacji projektu pt. „Opracowanie innowacyjnych nawozów na bazie alternatywnego źródła surowca” nr BIOSTRATEG1/270963//6/NCBR/2015 opracowywane są dwa innowacyjne produkty nawozowe nowej generacji pod cztery rośliny uprawne (pszenica, rzepak, kukurydza i buraki) w postaci nawozu doglebowego - mikrogranuli do siewu precyzyjnego o spowolnionym uwalnianiu oraz nawozu dolistnego na bazie alternatywnego i ekologicznego źródła surowca (fosforu z kości).

Obecnie tworzony jest innowacyjny system i sposób nawożenia, który będzie wdrażany i testowany w gospodarstwach rolnych w całej Polsce. Opracowane nawozy i pierwsze testy zakończyły się sukcesem, a wyniki cieszą się sporym zainteresowaniem wśród właścicieli gospodarstw rolnych z zagranicy. Rośnie zapotrzebowanie na nowe produkty nawozowe w Polsce i na Ukrainie, czego dowodem było niniejsze seminarium mające na celu przybliżenie producentom rolnym możliwości współpracy podkarpackich jednostek naukowych z przedsiębiorstwem Dr Green Sp. z o.o.

Efektywność działania nowych nawozów na bazie alternatywnego źródła fosforu jest testowana w warunkach laboratoryjnych. Kolejny etap prac to testy w warunkach polowych poprzez zastosowanie opracowanej technologii nawożenia w wybranych gospodarstwach rolnych. Ze względu na charakter naukowy prac związanych z powstaniem docelowego produktu konieczne jest korzystanie z infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas spotkania przedstawiono wstępne efekty weryfikacji skuteczności wytworzonych nawozów w doświadczeniu laboratoryjnym. Uczestnicy obejrzeli Wydziałowe Laboratorium Analiz Zdrowotności Środowiska i Materiałów Pochodzenia Rolniczego, gdzie prowadzone są analizy składu chemicznego gleby, nawozów i materiału roślinnego, Laboratorium Biotechnologii Roślin „Aeropolis”, gdzie wykonuje się badania materiału roślinnego.

Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie, zaangażowanie oraz udział w panelu dyskusyjnym. Liczymy, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez uczestników w czasie seminarium okażą się cenne i pożyteczne, a udział w spotkaniu będzie kontynuacją wzajemnej współpracy.

Organizator Seminarium

Zespół Projektowy

Projekt pt. „Opracowanie innowacyjnych nawozów

na bazie alternatywnego źródła surowca”