Mały Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale16.12.2016 13:35

Na Wydziale Biologiczno-Rolniczym w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 10 grudnia 2016 roku odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Dla klas I-III  temat zajęć  brzmiał: „Zboża na polu i w domu”. Organizacją zajęć dla młodszych dzieci zajęła się Katedra Produkcji Roślinnej, które przeprowadziła prof. dr hab. Dorota Bobrecka-Jamro, dr hab. inż. Ewa Szpunar-Krok  prof. UR,  dr inż. Jan Buczek i mgr inż. Marta Jańczak-Pieniążek. Studenci MUR zapoznali się z grupą roślin zbożowych, bardzo ważną dla prawidłowego odżywiania, uzyskali wiedzę na temat ich miejsca w piramidzie zdrowego żywienia. Mali studenci uczestniczyli w wykładzie multimedialnym prezentującym rośliny na polach uprawnych, oglądali okazy roślin zbożowych, zapoznali się także z budową morfologiczną ziarniaków zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, prosa, kukurydzy, gryki i ryżu). Mieli okazję oglądać ziarniaki w powiększeniu pod mikroskopami. Prezentując poszczególne gatunki zbóż prowadzący zajęcia wskazywali różne produkty zbożowe, które z nich powstają i powinny gościć w codziennym jadłospisie jako źródło węglowodanów, błonnika i witamin. Na przykładzie pszenicy i żyta robi się mąkę a z niej chleb, bułki i makaron, z owsa – płatki, z prosa – kaszę jaglaną, z gryki – kaszę gryczaną, kukurydzę można spożywać w kolbach, ale też wytwarza się z niej mąkę i płatki. Dzieci degustowały niektóre produkty zbożowe. Hasłem przewodnim zajęć było „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”.

Natomiast dla klas IV-VI tematem wiodącym zajęć były „Tajemnice ukryte w glebie”. Zajęcia prowadziła dr  Małgorzata Szostek z Katedry  Gleboznawstwa, Chemii Środowiska i Hydrologii. Warsztaty dostarczyły podstawowych informacji o glebie, m.in. czym jest, jak powstaje i jakie spełnia funkcje. Ponadto uczestnicy MUR poznali podstawowe skały macierzyste gleb i minerały je tworzące, poprzez oglądanie licznych eksponatów, zapoznali się również z budową profilu glebowego, na licznych przykładach. Poza tym omówiono komponenty wchodzące w skład gleby, tj. części mineralne, woda, powietrze glebowe oraz materię organiczną. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze składem mineralnym gleb, poprzez określanie ich składu granulometrycznego w ramach doświadczenia. Zwrócono też uwagę na dużą rolę materii organicznej oraz organizmów glebowych w kształtowaniu się właściwości gleb. Uczestnicy MUR również dowiedzieli się, że gleba jest zasobem nieodnawialnym, który ze względu na rozwój cywilizacyjny i związane z tym m.in. zanieczyszczenia środowiska,  nieustannie się kurczy. Przypomniano również, że ze względu na ogromną rolę jaką spełnia gleba w środowisku, 5 grudnia każdego roku obchodzony jest „Światowy Dzień Gleby”.

Dzieci reagowały żywo, zachowując niezwykłą, jak na dzisiejsze realia dyscyplinę. Po zakończeniu zajęć uczniowie Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymali wpisy do indeksów.
(Foto. Ł.P)
Zajęcia w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego (10.12.2016)