Międzynarodowe Seminarium Naukowe "Z PASJI DO NAUKI"08.12.2016 10:48

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM NAUKOWE „Z PASJI DO NAUKI”

Szanowni Państwo,

w dniach 18-20 listopada 2016 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. Z PASJI DO NAUKI. Organizatorem spotkania była Katedra Inżynierii Produkcji Rolno-Spożywczej Wydziału Biologiczno-Rolniczego UR.

Gościem specjalnym Seminarium był dr Tomasz Skalski, profesor University of Wisconsin w USA, nagrodzony tytułem VIPI – Very Important Polish Innovator, prezes zarządu firmy Biomantis Sp. z o.o., powstałej w 2013 r. przy udziale Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, której zaplecze naukowo-badawcze znajduje się w Parku Life Science Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie. W powstałym laboratorium tworzone są opatrunki na trudno gojące się rany z wykorzystaniem larw much. Osoba dr Tomasza Skalskiego i jego pasja to najlepszy przykład na to, że współpraca nauki z biznesem jest możliwa. Podczas seminarium dr Tomasz Skalski wygłosił referat pt. Wykorzystanie opatrunków biologicznych z żywymi kulturami larw w medycynie. Gościliśmy także dr Andrzeja Skwiercza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztyniektóry wygłosił prelekcję na temat nicieni jako pasożyty roślin w sferze korzeniowej Miscanthus x giganteus oraz barszczu Sosnowskiego (H. sosnovskyi). Dr Tomasz Uram z Politechniki Rzeszowskiej przedstawił referat pt. Borowa pochodna deoksycytydyny - nowa perspektywa w terapii borowo-neutronowej (BNCT). Spotkanie to miało charakter interdyscyplinarny i było okazją do inspirującej wymiany myśli wśród uczestników.

W Seminarium wzięło udział ponad 30 osób: studenci i doktoranci oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej zainteresowanych podjęciem współpracy w przyszłości. W spotkaniu uczestniczyło również wielu gości z zagranicy m. in. prof. Lyudmila Symochko z Narodowego Uniwersytetu w Użhorodzie, która wygłosiła referat pt. Eco-microbiological investigation of soil in the Carpathian Region.

Wszystkim prelegentom dziękujemy za interesujące referaty, a uczestnikom za przybycie, zaangażowanie oraz udział w panelu dyskusyjnym. Ogromną satysfakcją było obserwowanie Państwa zainteresowania przedstawianymi prezentacjami zarówno w trakcie trwania sesji referatowych jak i poza nimi. Liczymy, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez uczestników w czasie spotkania okażą się cenne i pożyteczne, a udział w spotkaniu być może będzie początkiem wzajemnej współpracy.

Informujemy, iż już niedługo ukażą się "Materiały Poseminaryjne Z PASJI DO NAUKI”- publikacja stanowiąca zbiór i esencję poruszanych zagadnień w trakcie spotkania i zapraszamy Państwa do udziału w przyszłych przedsięwzięciach naukowych Katedry Inżynierii Produkcji Rolno-Spożywczej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizator Seminarium

Katedra Inżynierii Produkcji Rolno-Spożywczej