Bo z owadami nigdy nie wie się…10.06.2016 08:55

Bo z owadami nigdy nie wie się…

W dniach 3 - 5 czerwca 2016 roku studenci Wydziału Biologiczno-Rolniczego, członkowie SKN Rolników „Włościanin”, już po raz siódmy uczestniczyli w Ogólnopolskich „Dniach Owada” odbywających się na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W tym roku tematem przewodnim imprezy było hasło: „Bo z owadami nigdy nie wie się…”.

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentowali żywe owady z kilkunastu gatunków. Największe zainteresowanie zwiedzających, zwłaszcza dzieci, wzbudzały turkuć podjadek Gryllotalpha gryllotalpha, chrabąszcz majowy Melolontha melolontha oraz rohatyniec nosorożec Oryctes nasicornis. Goście chętnie zatrzymywali się przy naszym stoisku oglądając owady i zadając różnorodne pytania. Wiele osób przełamywało swoje lęki i uprzedzenia dotykając np. turkuci i innych „insektów”, a nawet biorąc je w dłonie.

Do Krakowa przybyli wystawcy z całej Polski, aby zaprezentować bogate zbiory zarówno krajowych jak i egzotycznych owadów, pajęczaków, roślin owadożernych oraz węży. Wystawę odwiedziło około 10 tysięcy gości, którzy mogli wysłuchać interesujących wykładów, wziąć udział w licznych konkursach oraz obejrzeć wystawy rzeźb, grafik i fotografii o tematyce entomologicznej.  Zwiedzający mieli również okazję do degustacji i zakupu szerokiej gamy wyrobów pszczelarskich.

Największą atrakcją okazały się pokazy skorpionów „świecących” w świetle ultrafioletowym oraz degustacje smakołyków z „Owadziej Kuchni”. Tym razem można było sprawdzić jak smakują larwy mącznika młynarka, szarańczaki w cieście naleśnikowym czy  świerszcze w czekoladzie i miodzie.

Podczas piątkowej sesji referatowej, swój wykład pt.: „Etymologicznie o entomologii, czyli kilka słów o nazewnictwie owadów” wygłosiła mgr Karolina Konieczna, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Biologiczno-Rolniczym UR.

Udział w „Dniach Owada” pozwolił wszystkim uczestnikom na poszerzenie swojej wiedzy entomologicznej i pokonanie lęku przed owadami. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz działalności SKN Rolników „Włościanin”.

Monika Kucharska, Klaudia Dziura, Barbara Cieśla, Natalia Szarek,
Marcelina Farajewicz, Tomasz Olbrycht.