II Konferencja Naukowa pt. „DEKADA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ”13.07.2015 21:11

W dniu 29 maja 2015r. na Wydziale Biologiczno-Rolniczym odbyła się II Konferencja Naukowa pt. „DEKADA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ”. Organizatorami spotkania była Katedra Biologicznych Podstaw Rolnictwa i Edukacji Środowiskowej oraz Studenckie Koło Zrównoważonego Rozwoju. Konferencja odbyła się w 15tym roku istnienia Koła i miała charakter integracyjny.

Gościem specjalnym spotkania była pani dr Anna Kalinowska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie Warszawskim; ekspert w dziedzinie środowiska przyrodniczego, różnorodności biologicznej i zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jest ona autorką wielu publikacji, programów radiowych, filmów i książek z dziedziny ochrony środowiska oraz członkiem wielu krajowych rad naukowych i międzynarodowych instytucji, m.in. Rady Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). W tej części spotkania wzięło udział ponad 60 studentów i doktorantów zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką ochrony różnorodności biologicznej i zrównoważonym rozwojem. Mieli oni okazję do wysłuchania wykładu pt. „Jak zjeść ciastko i mieć ciastko – czy założenia zrównoważonego rozwoju sprawdzają się w praktyce”. Dla wielu uczestników wizyta dr Anny Kalinowskiej stanowiła niezapomniane przeżycie.

O charakterze interdyscyplinarnym konferencji świadczyła szeroka tematyka wystąpień prezentowanych podczas sesji referatowej przez jej uczestników. Studenci i doktoranci Wydziału Biologiczno-Rolniczego zaprezentowali zarówno własne wyniki badań jak i prace przeglądowe. Poruszano problemy ochrony bioróżnorodności i omawiano zagrożenia wynikające z jej utraty. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.