„Inwazja” owadów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie08.06.2015 12:49

„Inwazja” owadów na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

W dniach 29 - 31 maja 2015 roku studenci Wydziału Biologiczno- Rolniczego, członkowie SKN Rolników „Włościanin” już po raz szósty uczestniczyli w Ogólnopolskich „Dniach Owada”. Tym razem motywem przewodnim tej imprezy były „Owady wokół nas”.

W tym roku studenci prezentowali chrząszcze z kilkunastu gatunków. Największe zainteresowanie zwiedzających, zwłaszcza dzieci, wzbudzały turkucie podjadki Gryllotalpha gryllotalpha. Goście bacznie obserwowali prezentowane owady i chętnie zadawali pytania. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również projekty ogrodów dla motyli i domków dla owadów, przygotowane przez studentów kierunku Architektura Krajobrazu, oraz wystawa fotografii o tematyce entomologicznej autorstwa dr inż. Tomasza Olbrychta.

Do Krakowa przybyli wystawcy z całej Polski, którzy prezentowali bogate zbiory zarówno krajowych jak i egzotycznych owadów, pajęczaków, roślin owadożernych oraz węży. Wystawę odwiedziło około 10 tysięcy gości, którzy mogli wysłuchać interesujących wykładów, wziąć udział w licznych konkursach oraz obejrzeć wystawy rzeźb, grafik i fotografii o tematyce entomologicznej. Największą atrakcją okazały się pokazy skorpionów „świecących” w świetle ultrafioletowym  oraz degustacje smakołyków z „Owadziej Kuchni”.

W piątek podczas sesji referatowej wykład pt. „Entomologiczne pożytki, czyli co zawdzięczamy owadom” wygłosiła studentka I roku studiów doktoranckich mgr Karolina Konieczna.

Udział w „Dniach Owada” pozwolił wszystkim uczestnikom na poszerzenie swojej wiedzy entomologicznej. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz działalności SKN Rolników „Włościanin”.

Małgorzata Pociask, Monika Kucharska, Anna Surówka, Renata Magoła, Karolina Konieczna, Tomasz Olbrycht.