XLIV Olimpiada Biologiczna17.03.2015 11:08

W dniu 24 stycznia 2015 roku, na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się eliminacje okręgowe kolejnej - XLIV Olimpiady Biologicznej. Przewodnicząca KOOB w Rzeszowie, pani prof. dr hab. Joanna Kostecka, po przywitaniu zawodników i opiekunów, wyjaśniła zasady rozwiązywania zadań testowych zgodnie z obowiązującymi zasadami w latach 2013-2016. Do tegorocznych eliminacji na poziomie okręgu, zakwalifikowało się 44 uczniów szkół średnich Podkarpacia, którzy zgodnie z regułami Olimpiady, przystąpili do testu. Zadania testowe miały charakter pytań zamkniętych i otwartych (cześć A - 70 pytań zamkniętych, cześć B – 10 pytań (zamknięte           i otwarte)). W całej Polsce test rozwiązywano przez 2,5 godz. Po zakończeniu testu, zawodnikom odczytano odpowiedzi i odebrano zastrzeżenia co do prawidłowości rozwiązań.

Po sprawdzeniu testu i zweryfikowaniu wyników ze wszystkich komitetów okręgowych ustalono, że do eliminacji centralnych kwalifikują się zawodnicy, którzy uzyskali 64 i więcej punktów.  Zgodnie z powyższą punktacją określoną przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej, okręg rzeszowski w dalszych eliminacjach na poziomie centralnym reprezentować będzie 8 najlepszych uczestników. Oni oraz zdobywcy 57 i powyżej punktów z testu zostali uznani za najlepszych zawodników w Polsce – tworząc grono laureatów XLIV Olimpiady Biologicznej na poziomie Okręgu na Podkarpaciu.

Trzyosobowa Komisja (prof. dr hab. Joanna Kostecka, dr hab. prof. UR Anna Radochońska oraz dr Teresa Jasińska), po przeprowadzeniu rozmowy z autorami najlepszych prac badawczych, wyróżniła 8 zawodników a ich prace zostały nominowane przez KOOB w Rzeszowie do wyróżnienia na szczeblu centralnym (więcej szczegółów na stronie: http://www.ur.edu.pl/wydzialy/biologiczno-rolniczy/olimpiada-biologiczna).