Mały Uniwersytet Rzeszowski03.02.2015 10:20

Na naszym Wydziale, w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 10 stycznia 2015 roku odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Dla klas I-III  temat zajęć  brzmiał: „Czym rolnik orze, sieje i zbiera zboże”. Organizacją zajęć dla młodszych dzieci zajęła się Katedra Inżynierii Produkcji Rolno-Spożywczej, które przeprowadził dr inż. Piotr Kuźniar.

Natomiast dla klas IV-VI tematem wiodącym zajęć było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „ Dlaczego mogę chodzić, skakać, pływać?” Zajęcia prowadziła dr Anna Mazur-Rylska z Zakładu Anatomii Porównawczej Kręgowców i Antropologii. Warsztaty były prowadzone metodami aktywizującymi, do których wykorzystano pokaz multimedialny zdjęć mikroskopowych  struktur organizmu człowieka umożliwiające sprawne i efektywne poruszanie się urozmaicony animacjami. Duże zainteresowaniem okazały się eksponaty, np. szkielet człowieka  i  model mięśni. Jednakże największe emocje wzbudziły naturalne okazy kości ludzkich, które można było  dokładnie obejrzeć i dotknąć.

Studenci MUR-u , wykazali ogromną chęć i aktywność w rozwiązywaniu zagadek, w pokazach i  zajęciach praktycznych.  Korzystali także z przygotowanych kart pracy. Ze zdziwieniem i ciekawością odkrywali możliwości swojego ciała podparte konkretną wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i histologii układu ruchu. Zadawali liczne, czasem zaskakujące pytania i okazali się wdzięcznymi słuchaczami. Dzieci reagowały żywo, zachowując niezwykłą, jak na dzisiejsze realia dyscyplinę.

Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali wpisy do indeksów.