Otwarcie wystawy "Wieś i miasteczko galicyjskie"26.11.2014 13:17

Piotr Patoczka

Wystawa:

Wieś i miasteczko galicyjskie

05.XII.2014 r. – 31.XII.2014 r.

MUZEUM OKRĘGOWE W RZESZOWIE

Autor wystawy przez wiele lat fotografował i rysował podkarpackie krajobrazy. W małych miasteczkach zachowały się jeszcze tradycyjne budynki i drewniane zagrody. Stare drzewa i ogródki przydomowe nadal zdobią wnętrza ulic i placów. Otaczające zabudowę sady, pola uprawne i łęgi nadrzeczne przywodzą na myśl klimat tamtych czasów. Starsi ludzi pamiętają czasy, kiedy wiele narodów i kultur wzajemnie szanowało się i zgodnie żyło we wsiach i miasteczkach galicyjskich.

Piotr Patoczka, urodzony i wychowany w Krakowie, jest profesorem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej ale od szeregu lat pracuje również w uczelniach rzeszowskich. Wiąże się to z jego pasją do zachowania resztek architektury drewnianej, do ochrony i kontynuacji tradycyjnego krajobrazu Podkarpacia. Znajduje to wyraz w obszernej dokumentacji fotograficznej i licznych szkicach wykonanych w terenie, przedstawiających sprzęty drewniane, narzędzia, budynki i konstrukcje wykonane według dawnych wzorów. Sumą tych dokonań dzielimy się dzisiaj przedstawiając wystawę wybranych rysunków pastelami i akwarel, które zdaniem autora trafnie przywołują skojarzenia minionych pięknych czasów. Mamy nadzieję, że ekspozycja przyczyni się do wspomnienia tego wszystkiego co w sercach i umysłach jest utrwalone jako mit czasów autonomii galicyjskiej.

Fotorelacja: M. Gargała