Wystawa fotografii Lusławice – pomiędzy muzyką a ogrodem23.10.2014 09:23

Uniwersytet Rzeszowski

zapraszają na wystawę fotografii

Marek Bebłot

Lusławice – pomiędzy muzyką a ogrodem

Wystawa prezentuje wyjątkowe miejsce jakim są Lusławice - osada koło Zakliczyna nad Dunajcem, która od 1976 roku stała się domem państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Profesor Krzysztof Penderecki w niespełna trzydziestohektarowym parku dworskim założył arboretum z ponad 1500 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Kompozytor tworzył tutaj swój botaniczny mikrokosmos: sadzi drzewa, wytycza aleje i szpalery, konstruuje ze specjalistami architekturę ogrodową: altanki, bramy, baszty, sale koncertową, labirynty. W kompozycji parku jego twórca połączył różne style, od klasycznego (francuskiego) i angielsko-chińskiego po arkadyjski i romantyczny.

Kompozytor podkreśla, że kultura i natura nierozerwalnie się ze sobą splatają. Jego zdaniem człowiek potrzebuje do życia zarówno natury jak i sztuki: „Bo czymże jest ogród jak nie naturalną partyturą utworu, bo czymże jest kompozycja muzyczna jak nie wzrastającym drzewem, często wywiedzionym z jednego ziarnka motywu”.

Znamienne są dla Profesora zainteresowania drzewami. Z tych fascynacji powstały również jego kompozycje muzyczne VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” (2005) oraz „Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i  nostalgii” na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę (2011). Kompozytor relacjonuje: „Sadzę drzewa. W mojej wiejskiej posiadłości w Lusławicach, położonej wśród łagodnych wzgórz południowej Polski, założyłem arboretum. Każde drzewo sadziłem sam. Komponowanie ogrodu ma dla mnie wiele wspólnego z komponowaniem utworu muzycznego. I tu i tam liczy się konstruktywistyczna wyobraźnia, umiejętność myślenia całością. (…) Sadząc drzewa, musze przewidzieć, jak całość będzie wyglądać za lat – powiedzmy – czterdzieści. (…) Ogród to przecież zmatematyzowana natura, tak jak muzyka jest zmatematyzowaną emocją. Muszę jednak powiedzieć, że jako dendrolog czuję się wielokrotnie pewniej niż jako kompozytor”.

Lusławice to miejsce które ma swą bogatą tradycją. Na przełomie XVI i XVII były ważnym ośrodkiem polskiego arianizmu. Mieściła się tu drukarnia i szkoła, która na wzór ówczesnych akademii prowadziła kształcenie w dziedzinach teologii, metafizyki, logiki, dialektyki, anatomii i fizyki. Tu w 1598 roku osiedlił się tu wybitny włoski myśliciel Faustus Socyn, jeden z najważniejszych działaczy ruchu reformacyjnego w Europie. Z Lusławicami, związane jest nazwisko wybitnego polskiego malarza Jacka Malczewskiego, który przebywał tu w latach 1923 - 1927. Na ty terenie mieszkała jego córka Julia, która wyszła za mąż i zamieszkała w majątku męża w Charzewicach. W tym samym czasie w pobliskich Lusławicach, przebywały dwie jego siostry Bronisława Malczewska i Helena Karczewska z Malczewskich. Od roku 1913 artysta lato spędzał zwykle u córki lub u swych sióstr. Ten wybitny polski malarz, urzeczony zakliczyńskim krajobrazem, często uwieczniał go w swoich szkicach malarskich. Od 2013 roku miejsce to wzbogaciło się o Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego celem jest inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań utalentowanych, młodych muzyków i profesorów – wybitnych specjalistów sztuki wykonawczej, kompozycji i szeroko pojętej humanistyki.

Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą z dwutomowej publikacji PENDERECKI Wydawnictwa BOSZ, prezentującej pasje wielkiego kompozytora. Tom 1 pt. „Rozmowy lusławickie” to refleksje Mistrza o życiu, sztuce, kulturze. Tom 2 pt. „Lusławickie ogrody” przedstawia wspaniałe arboretum Krzysztofa Pendereckiego, założone przez niego wokół dworu w Lusławicach. Malownicze fotografie Marka Bebłota ukazują piękno i nastrój lusławickiego parku, z wielką pieczołowitością komponowanego przez Mistrza od 30 lat.

Marek Bebłot

Fotograf ur. w 1956 r., zajmuje się fotografią artystyczną i reklamową. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych, plenerów i innych działań artystycznych. Jednym z głównych tematów w twórczości Marka Bebłota jest muzyka i jej twórcy. Jest współautorem dwutomowego albumu „Penderecki” wydawnictwa BOSZ. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Akademią Muzyczną w Katowicach. Od wielu lat fotografuje Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, towarzyszył orkiestrze podczas tournée żaglowcem „Dar Młodzieży“ w 2006 i 2010 r. Współpracuje z miesięcznikiem muzycznym MWM wydawanym przez Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Marek Bebłot prowadzi wydawnictwo ArtPost i wydaje pod tym tytułem czasopismo kulturalne poświęcone muzyce. W 2010 r. wydał album „Sosnowiec - Portret Miasta“ oraz wykonał zdjęcia dla Channel Classics Records do płyty z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Fotografie Marka Bebłota prezentowane były poza granicami kraju w Niemczech, Chorwacji, Wenezueli, Słowenii, Hiszpanii, Brazylii, Rosji, Urugwaju, Armenii i Kazachstanie. Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego PORTRET ARTYSTY, którego pierwsza edycja odbyła się 2014 r. w Sosnowcu.

Wystawa czynna od 20 października do 7 listopada 2014

Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego