Owadzi weekend w Krakowie09.06.2014 13:24

Owadzi weekend w Krakowie

W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku studenci Wydziału Biologiczno- Rolniczego, członkowie SKN Rolników „Włościanin” uczestniczyli w XIV Ogólnopolskich „Dniach Owada” pt. „Owady – sprzymierzeńcy człowieka”.

Tym razem studenci prezentowali kilkadziesiąt chrząszczy z kilkunastu gatunków. Największe zainteresowanie zwiedzających, zwłaszcza dzieci, wzbudzały dwa osobniki turkucia podjadka Gryllotalpha gryllotalpha. Goście bacznie obserwowali prezentowane owady i chętnie zadawali pytania. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również projekty domków dla owadów przygotowane przez studentów kierunku Architektura Krajobrazu oraz wystawa fotografii o tematyce entomologicznej autorstwa dr inż. Tomasza Olbrychta.

Do Krakowa licznie zjechali wystawcy z całej Polski, którzy prezentowali bogate zbiory krajowych i egzotycznych owadów, pajęczaków, roślin owadożernych oraz węży. Wystawę odwiedziło około 10 tysięcy gości, którzy mogli wysłuchać interesujących wykładów, wziąć udział w licznych konkursach oraz obejrzeć wystawy rzeźb, grafik i fotografii o tematyce entomologicznej. Największą atrakcją okazały się pokazy skorpionów „świecących” w świetle ultrafioletowym  oraz degustacje smakołyków z „Owadziej Kuchni”.

W piątek podczas sesji referatowej, swój wykład pt. „Etymologicznie o entomologii, czyli kilka słów o nazewnictwie owadów” wygłosiła studentka IV roku studiów doktoranckich mgr Karolina Konieczna.

Udział w „Dniach Owada” pozwolił wszystkim uczestnikom na poszerzenie swojej wiedzy entomologicznej. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz działalności SKN Rolników „Włościanin”.

Małgorzata Pociask, Paulina Kopacz, Katarzyna Nowosiadło, Monika Kucharska