Mały Uniwersytet Rzeszowski13.01.2014 14:42

Na naszym Wydziale, w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 14 grudnia 2013 roku odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Dla klas I-III przewodni temat zajęć brzmiał "Co w trawie piszczy? Słów kilka o owadach", natomiast dla klas IV-VI hasło wiodące to:  "Owady zaklęte w bursztynie i kropli wody". Z najmłodszymi dziećmi zajęcia prowadziła dr Marta Pisarek z Katedry Agroekologii która przedstawiła słuchaczom wykład interaktywny związany z przystosowaniem się owadów do życia w środowisku łąkowym i leśnym. Organizacją warsztatów dla dzieci starszych zajęła się Katedra Biologii Środowiska. Scenariusz opracowały i przeprowadziły zajęcia dr Iwona Kania oraz dr Aneta Bylak, całość koordynował prof. Krzysztof Kukuła. Część praktyczną wspierali: mgr Andrzej Wojton, mgr Magdalena Wójcik i mgr Stanisław Tabasz.

Słuchacze Małego Uniwersytetu wysłuchali krótkich, bogato ilustrowanych wykładów. Zadawali liczne, czasem zaskakujące pytania i okazali się wdzięcznymi słuchaczami. Dzieci reagowały żywo, zachowując niezwykłą, jak na dzisiejsze realia dyscyplinę. Po krótkich częściach wykładowych odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem  mikroskopów. Pod mikroskopem dzieci obserwowały m.in. występujące w naszych wodach owady oraz różne inkluzje w bursztynie bałtyckim. Prezentowane były także liczne eksponaty ze skamieniałościami.

Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali wpisy do indeksów  oraz pamiątkowe, wykonane specjalnie na tą okazję naklejki.