Wystawa fotografii - Rzeszowskie historie zapisane w drewnie15.04.2019 14:01

Fotografie: Izabela Słysz

Oprawa graficzna: Karolina Paśko

Opiekun merytoryczny: dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek

Zakład Architektury Krajobrazu, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski

O WYSTAWIE

Wystawa fotografii „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie” stanowi częściowe podsumowanie krajobrazowej inwentaryzacji miasta Rzeszowa w zakresie tradycyjnego drewnianego budownictwa mieszkalnego, jaką od 2017 r. prowadzą studenci Koła Naukowego „Krajobrazy” działającego przy Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Drewniana zabudowa Rzeszowa jest sentymentalnym wspomnieniem harmonijnego krajobrazu sprzed lat. Mimo zachodzących w niej przekształceń, jest wciąż aktualnym źródłem wiedzy o praktykach budowalnych przeszłych pokoleń. Stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego, który odchodzi w zapomnienie.

Wybrane fotografie są rodzajem zaproszenia do sentymentalnej podróży po rzeszowskim krajobrazie, jakiego być może nie znamy. Towarzyszą im komentarze znanych badaczy drewnianej architektury, przekonujące o jej wyjątkowości i potrzebie ochrony.

Autorki wystawy