Mały Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale04.01.2019 09:51

Na Wydziale Biologiczno-Rolniczym, w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w dniu 15 grudnia 2018roku odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.

Dr hab. inż. Jadwiga Topczewska prof. UR z Katedry Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich przeprowadziła zajęcia "Mój czworonożny przyjaciel" dla uczniów z klas I-III. W pierwszej części zajęć młodzi słuchacze wysłuchali wykładu o historii udomowienia, przodkach psa domowego, codziennej pielęgnacji, możliwościach aktywnego spędzania czasu ze swoim pupilem, zasadach opieki nad psem oraz jak należy zachować się podczas spotkania się z obcym psem. W drugiej części wystąpiła Pani Gabriela Lewandowska i Jej pies Mia rasy Toller. Mali studenci mieli okazję zobaczyć kilka psich sztuczek, psie posłuszeństwo oraz pracę nosework. Uczniowie byli zafascynowani obecnością Mii podczas zajęć. Zadawali liczne, czasem zaskakujące pytania. Wszyscy chcieli chociaż pogłaskać Mię, nie każdy mógł bowiem uczestniczyć w noseworku. Na zakończenie wielu uczestników zajęć namalowało pamiątkowe portrety Mii. W zajęciach uczestniczyły również dwie studentki, Pani Jolanta Skubisz (OŚ, II st.) oraz Kinga Janora (OŹEiGO, I st.), dbając o porządek i pomagając w uzupełnieniu indeksów.

Natomiast dla klas IV-VI tematem wiodącym zajęć był „Kolorowy świat owadów”, który zaprezentowali: dr inż. Tomasz Olbrycht i mgr inż. arch. kraj. Monika Kucharska-Świerszcz z Katedry Agroekologii. Warsztaty te były prowadzone metodami aktywizującymi, do których wykorzystano m.in. pokaz multimedialny. Mali studenci dowiedzieli się m. in. jak bardzo różnorodną grupę organizmów stanowią owady, a także skąd biorą się i do czego służą ich barwy. Z dużym zaciekawieniem wysłuchali także informacji o różnych funkcjach zapachów wydzielanych przez owady. W drugiej części wykładu została omówiona rola owadów w kulturze i sztuce, a także niekonwencjonalne inspiracje zaczerpnięte ze świata owadów, np.: w modzie i we wzornictwie przemysłowym. W organizacji zajęć prowadzącym pomagała studentka III roku OZEiGO Natalia Miazga.

Miła atmosfera przeniosła się na korytarz, gdzie słychać było jeszcze długo jak dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z oczekującymi rodzicami i opiekunami.

Po zakończeniu zajęć uczniowie Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymali wpisy do indeksów.

Foto. Ł.P.