III konferencja poświęcona twórczości Profesora Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a - relacja26.11.2018 14:08

W dniach 16-17.11.2018 roku na Wydziale Biologiczno – Rolniczym odbyła się III konferencja z cyklu: „Jakość życia w Bio-, Tech – i Ekosystemach” poświęcona twórczości Profesora  Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym: JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego  i  Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz przy współudziale Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności z siedzibą w Rzeszowie. Gośćmi spotkania byli: prof. dr hab. Aleksander Bobko – senator RP, dr hab. Józef Cebulski prof. UR – Prorektor ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką, przedstawiciele: Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu, IBN PAN w Łodzi, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Burmistrz Strzyżowa, Dyrektorzy wraz z uczniami z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie i w Godowej, przyjaciele Profesora Chrapkiewicza i autor najnowszej książki o Profesorze – pan Jerzy Fąfara. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele następujących ośrodków zagranicznych: OSU  - Stany Zjednoczone Ameryki, University of Security Management in Kosice – Słowacja, SPU w Nitre – Słowacja, School of Biological Sciences, Fachhochschule Bielefield University of  Applied Sciences, Niemcy i oczywiście pracownicy oraz studenci Wydziału Biologiczno – Rolniczego. W sesji plenarnej wystąpienia wygłosili: prof. Andrzej Legocki nt.: Nowe kierunki nauk o życiu u podstaw medycyny przyszłości”, prof. UR Izabela Sadowska-Bartosz, i prof. Grzegorz Bartosz nt.: „Antioxidant activity and other biological properties of flavonoids” oraz prof. Jarosław Dziadek nt.: „Adapt or die. Two component systems in tubercle bacilli”. W dwóch sekcjach tematycznych zostało wygłoszone 30 referatów o różnorodnej tematyce wpisującej się w obszar nauk rolniczych.

Foto: Ł.P.