Habilitacja Pracownika Katedry Produkcji Roślinnej08.10.2018 11:48

Pan dr inż. Wacław Jarecki, pracownik Katedry Produkcji Roślinnej, uchwałą Rady Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 19 września 2018 r., uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia.

Wyniki badań, składających się z cyklu publikacji naukowych, przedstawił jako osiągnięcie naukowe pod zbiorczym tytułem "Wpływ dokarmiania dolistnego na wielkość i jakość plonów wybranych roślin uprawnych".

Przeprowadzone doświadczenia z dolistnym dokarmianiem wykazały, że zabieg taki jest uzasadniony w agrotechnice wielu gatunków roślin uprawnych. Efekty zastosowanych nawozów uzależnione były jednak od wielu czynników, np. pogody, dawek czy terminu oprysku. Ważnym poznawczo aspektem badań Habilitanta było rozpoznanie wpływu nawozów dolistnych na skład chemiczny nasion czy ziarna. Uzyskane wyniki potwierdziły korzystny wpływ zarówno makroelementów jak i mikroelementów na jakość uzyskiwanych plonów. Korzyści z zastosowania nawozów dolistnych okazały się szczególnie widoczne u roślin wysokoplonujących oraz kiedy pobieranie składników przez system korzeniowy było utrudnione, np. okresowe susze.

Dr hab. inż. Wacław Jarecki, w trakcie dotychczasowej pracy zawodowej, był wykonawca kilku projektów finansowanych ze źródeł krajowych jak i UE. Efektem czego są wysoko punktowane publikacje naukowe. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych Habilitant uczestniczył w licznych konferencjach oraz stażach zagranicznych, czego rezultatem było nawiązanie współpracy naukowej z pracownikami uczelni rolniczych tak w kraju jak i za granicą.

Serdecznie gratulujemy!