Habilitacja w Katedrze Biochemii i Biologii Komórki02.10.2017 19:58

Dnia 12 lipca 2017 roku Komisja Habilitacyjna powołana przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów podjęła uchwałę o nadaniu Pani dr Renacie Zadrąg-Tęcza stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych, w dyscyplinie biologia. Stopień został nadany na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego oraz osiągnięcia naukowego pt. „Potencjał reprodukcyjny a długość życia komórek drożdży Saccharomyces cerevisiae – zasadność zastosowania drożdży w badaniach gerontologicznych”. Uchwała ta została zatwierdzona przez Radę Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 26 września 2017 roku.

Do największych osiągnięć naukowych dr hab. Renaty Zadrąg-Tęczy można zaliczyć sformułowanie hipotezy hipertrofii, która zakłada iż przyczyną ustania aktywności proliferacyjnej komórek jest przekroczenie progu wielkości komórki, a nie osiągnięcie limitu liczby cykli mitotycznych, jak zakłada powszechnie uznawana koncepcja starzenia replikacyjnego. Celem badawczym Habilitantki było określenie przyczyn, ale i konsekwencji zwiększania rozmiarów komórek drożdży S. cerevisiae w odniesieniu do ich możliwości reprodukcyjnych.

Prace naukowe dr hab. Renaty Zadrąg-Tęczy polemizują z dotychczasową wizją uniwersalności procesów starzenia, a także proponują nowe spojrzenie na badania gerontologiczne tzw. gerontologię eksperymentalną. Wkład naukowy Habilitantki w dziedzinę gerontologii obejmuje również uporządkowanie dotychczasowej terminologii stosowanej w aspekcie zastosowania drożdży do badań gerontologicznych oraz sformułowanie nowych pojęć w tej dziedzinie.

Gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów w życiu zawodowym
składają Koleżanki i Koledzy z Katedry Biochemii i Biologii Komórki