Nowa specjalność na kierunku Biologia - Analityka w naukach biomedycznych23.06.2017 08:36

NOWA SPECJALNOŚĆ na kierunku BIOLOGIA

studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia

ANALITYKA W NAUKACH BIOMEDYCZNYCH

Profil kształcenia dla specjalności jest ukierunkowany na zdobywanie wiedzy w zakresie technik analitycznych z wykorzystaniem narzędzi molekularnych, które mają zastosowanie w medycynie. Zagadnienia zawarte w programie kształcenia dotyczą m.in. cytobiochemii, biochemii analitycznej, diagnostyki materiału biologicznego (płyny fizjologiczne tj. krew, limfa, płyn mózgowo-rdzeniowy). Studenci będą mieli możliwość zdobycia zarówno wiedzy jak i doświadczenia, niezbędnych dla prowadzenia prac eksperymentalnych z zakresu analityki w naukach biomedycznych.

PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE

Biologia molekularna z elementami diagnostyki

Instrumentalne metody analityczne

Diagnostyka mikrobiologiczna

Fizjologia człowieka

Genetyka człowieka

Elementy bioinformatyki

Botanika farmaceutyczna

Monitoring alergenów środowiskowych

Biochemia analityczna

Biochemia stresu oksydacyjnego

Cytobiochemia

Elementy farmakologii

Genetyczne i metaboliczne uwarunkowania chorób

Hodowle komórek zwierzęcych in vitro

Nowotworzenie i terapia nowotworów

Parazytologia

Jako model do badań wykorzystywane są m.in. komórki endotelialne, fibroblasty, komórki nowotworowe, erytrocyty i drożdże Saccharomyces cerevisiae.

STUDENCI MAJĄ MOŻLIWOŚĆ STAĆ SIĘ INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ GRUPY BADAWCZEJ ORAZ WSPÓŁAUTORAMI PUBLIKACJI W CZASOPISMACH ZAGRANICZNYCH

Tematyka prac magisterskich w ramach specjalności Analityka w Naukach Biomedycznych koncentruje się na mechanizmach działania antyoksydantów, stresie oksydacyjnym/nitracyjnym w patogenezie chorób neurodegeneracyjnych, psychicznych i nowotworowych; procesie starzenia; czynnikach regulujących proliferację komórek; antyoksydantach nanocząsteczkowych oraz pro- i antyoksydacyjnych właściwościach polifenoli, a także możliwościach wykorzystania inhibitorów glikolizy w terapii chorób nowotworowych.

Więcej informacji o działalności naukowej Katedry Biochemii i Biologii Komórki oraz Zakładu Biochemii Analitycznej znajdziesz  na stronie:

www.wbr.ur.edu.pl/wydzial/jednostki-organizacyjne/katedra-biochemii-i-biologii-komorki

www.wbr.ur.edu.pl/wydzial/jednostki-organizacyjne/zaklad-biochemii-analitycznej

"Nowiny" nr 127 (4.07.2017 r.)