Wsparcie serowarstwa na Podkarpaciu23.11.2016 09:56

Wsparcie serowarstwa na Podkarpaciu

Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczym, Zakład Technologii Mleczarstwa wraz z partnerem Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” od kwietnia do grudnia 2016 r. realizuje wspólny projekt pt. „Wsparcie serowarstwa na Podkarpaciu: ocena mleka surowego oraz higieny produkcji i bezpieczeństwa produktu wprowadzanego do obrotu”. Projekt realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Celem realizowanego projektu jest zbadanie higieny pozyskiwania mleka oraz jakości mleka surowego wytwarzanego w gospodarstwach indywidualnych Podkarpacia, które chcą się zająć lub zajmują się produkcją sera, a planują w przyszłości jego sprzedaż.

Dzięki prowadzonym badaniom producenci uzyskają informację na temat bezpieczeństwa ich produktów oraz zgodności ich wyrobów z obowiązującymi wymogami prawa żywnościowego, co pozwoli na sprzedaż produktów w przyszłości. Realizacją przedsięwzięcia objętych jest kilka podmiotów - gospodarstw z woj. Podkarpackiego, zajmujących się sprzedażą (w jakiejkolwiek formie) lub planujących taką sprzedaż rozpocząć.

Na podstawie prowadzonych badań powstanie raport oraz dwie prace dyplomowe studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka pt.: Ocena mleka koziego z indywidualnych gospodarstw Podkarpacia pod kątem przydatności do produkcji serów dojrzewających oraz Ocena jakości higienicznej i cytologicznej mleka z indywidualnych gospodarstw Podkarpacia.

Przedsięwzięcie i jego wyniki posłużą  do popularyzacji serowarstwa rzemieślniczego na terenie województwa podkarpackiego.

www.procarpathia.pl

www.podkarpackiesmakiu.pl